Tammikuu on kurvannut finaaliin, ja katseet kääntyvät jo topakasti lähestyvään lentokauteen. Sitä ennen tehdään vielä hetki talviasioita ja valmistaudutaan tulevaan kauteen kouluttautumalla ja huoltamalla harrastusvälineitä. Pilvi- ja matkalennon teoriat sijoittuvat helmikuulle ja molempiin ryhmiin mahtuu vielä mukaan.
Leirisuunnitelmat Suviseurojen aikana
Säätiön kalustoa kahden hinauskoneen ja ainakin yhden ASK:n verran on suuntaamassa Hyvinkäälle Suviseura -sulun ajaksi. Hyvinkään näppärä sijainti ja mahdollisuus lähtötapakoulutukseen vintturista tekevät siitä houkuttelevan kohteen, joten tässäpä jo hyvä aihio kesän suunnitelmille. Retkikokonaisuutta rakennetaan, puuhahenkilöinä Riku Rissanen ja Sakari Pyörre, joista jälkimmäinen toimii säätiön ASK -vastaavana. Lisätietoja voit kysellä 0400921260 tai s-postilla anu.vahteristo@rayskala.fi.
Leirinnän laskutus
Leirinnän vuosipaikat laskutetaan tällä viikolla, mutta vielä ehdit ilmoittaa laskun jaksotustoiveen kahteen erään toimiston sähköpostisoitteeseen office@rayskala.fi Oletuksena on lasku yhdessä erässä, joten ilmoitathan, jos haluat jakaa maksun kahdelle suoritukselle. Tutustu hinnastoon, kahden erän taktiikalla kokonaishinta on hieman kertasuoritusta korkeampi.
Pilvi- ja matkateoriat
Pilvilennon teoriaa opiskellaan 8.-9.2., ja opastusta ja vinkkejä matkalentämisen monipuoliseen maailmaan on tarjolla 22.-23.2. Molemmille kursseilla mahtuu vielä mukaan. Ilmoittautua voit joko office@rayskala.fi tai anu.vahteristo@rayskala.fi Tervetuloa!
Talvi tapansa näyttää, ja se tapa on jälleen jäisen liukkaat kulkuväylät. Hiekoitusta tehdään ahkerasti, mutta suositeltava varuste on liukuesteet kenkiin. Muistetaan kuitenkin riisua piikit ennen sisätiloihin siirtymistä, ettei piikata lattiapintoja pilalle. Mennään varovasti!
Talviterveisin,
Anu