16.5.2025 Uutiskirje 9/2025

Edellisen tiedotteen alkusanoja muistellen on nyt mojova mainita, että meillä on uusi purjelennon Suomen ennätys! Aku Jaakkola lensi 11. toukokuuta 3T Ventuksellaan ennätyslennon 500 kilometrin matkalla, ja keskinopeudeksi kirjattiin muikeat 129,9 km/h. Lähtöpaikkana oli Raasinjärvi Varsinais-Suomessa ja ensimmäinen kääntöpiste Etelä-Pohjanmaan Alajärvellä. Lähtöpaikalle on Räyskälästä matkaa n 100 km, joten lentopäivälle tuli mittaa sievoisesti. Lämpimät onnittelut!

Ajotoimintaa 17.5.
Lentotoiminnan sallimalla rullaustien osalla tehdään moottoripyörien jarrutustestejä pienellä ryhmällä lauantaina klo 11-16 välillä. Ryhmä toimii ohjatusti ja paikalla on säätiön henkilökuntaa varmistamassa sujuvaa ja turvallista toimintaa.

Toimisto tiedottaa
Säätiön toimistotilat sijaitsevat motellirakennuksessa, ja henkilökuntaa on paikalla sesonkiaikaan päivittäin. Palvelun saatavuutta lipun myynnin, leirinnän, majoitusten ja laskutusasioiden osalta on laajennettu ja parannettu, toimistosihteerimme Marin löydät toimistolta arkisin päivittäin, ja hänet tavoittaa myös puhelimitse 0408255922.

Ravintolan terveiset
Ravintola Huhkajalampi palvelee näin sesongin aikana päivittäin, ja päivän mukaan tarjolla on kattavan a la carte -listan lisäksi myös noutopöytä. Omien eväiden nauttimista ja valmistusta varten on tarjolla viihtyisä pikkuluokan yhteiskäyttötila motellilla, joten käyttäkäämme sitä silloin, kun ollaan liikkeellä oman evään taktiikalla.

Suviseura -talkoot
Lauantaina 17.5. on jälleen seuraväkeä talkoissa runsain määrin, ja ajoreiteillä voi olla normaalia vilkkaampaa liikennettä ja mahdollisesti myös työkoneita. Pidetään ajonopeudet alhaisina, niin vieraampikin talkoohenkilö ehtii alta pois.

Kesän vakihinaaja Tim Cooke ja puolisonsa Laurel Bennet ovat saapuneet Räyskälään, nyt tuntuu kesältä!

Tim and Laurel; On behalf of the whole flying society I wish You a very warm welcome to Räyskälä!

Terveisin,

Anu

Scroll to Top